15 Січень

Розробники землевпорядної документації зможуть самостійно вносити відомості до земельного кадастру

2022 рік розпочався з новацій у земельній сфері, а саме - зі старту реалізації пілотного проєкту, згідно з яким розробники землевпорядної документації самостійно зможуть вносити відомості про ділянки до Державного земельного кадастру. Відповідна постанова Кабінету міністрів України вже набула чинності.

Який сенс вона несе для галузі та для громадян в цілому? Пояснив директор Вінницького інституту землеустрою Ярослав Ярославський.

По-перше, для людей, які не працюють в землевпорядній сфері це означатиме меншу кількість звернень до різних інстанцій! Відтепер не потрібно буде окремо замовляти землевпорядну документацію та окремо реєструвати земельну ділянку. Раніше сертифікований інженер-землевпорядник розробляв документацію із землеустрою, а державний кадастровий реєстратор (працівник Держгеокадастру) перевіряв відповідність поданих документів вимогам законодавства, після чого ухвалював рішення про реєстрацію земельної ділянки. Після реалізації пілотного проєкту все робить один сертифікований та належним чином підготовлений інженер-землевпорядник. Зручно? Так!

Окрім того, процес розробки документації стане значно швидшим. Адже процедура перевірки документів, які вносить землевпорядник до Держземкадастру, обмежена у часі, і триватиме до 7 днів.

По-друге, постанова дійсно більш галузева і впливає на діяльність саме спеціалістів - інженерів-землевпорядників та територіальних органів Держгеокадастру.

Що визначає Порядок? 

Він визначає механізм припинення повноважень державних кадастрових реєстраторів та надання їх сертифікованим інженерам-землевпорядникам. Тобто вони зможуть вносити відомості до Державного земельного кадастру, реєструвати земельні ділянки, зміни, обмеження у їх використанні, присвоювати кадастрові номери, надавати витяги. Та варто звернути увагу на те, що інженери-землевпорядники можуть робити це виключно щодо земельних ділянок (їх частин), розробниками документації із землеустрою яких є вони самі.

Чи будуть ці повноваження надаватися усім інженерам-землевпорядникам автоматично? 

Ні. Та, як на мене, отримати їх не складно. 

Для цього потрібно:

 1. Мати кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника;

 2. Пройти стажування в територіальних органах Держгеокадастру;

 3. Облаштувати автоматизоване робоче місце з необхідною комп'ютерною технікою та відповідним програмним забезпеченням.

Чи буде здійснюватись контроль повноважень? 

Так, державні кадастрові реєстратори територіальних органів Держгеокадастру проводитимуть відповідний моніторинг. А тимчасове блокування або анулювання доступу сертифікованих інженерів-землевпорядників здійснюватиме Держгеокадастр. Та, щоб не було зловживань зі сторони фахівців відомства, державний кадастровий реєстратор обирається за принципом випадковості.

Загалом можу сказати, що ці зміни є абсолютно доцільними та вчасними. Крім вищезазначених переваг щодо зручності та оперативності оновленої процедури, реалізація пілотного проєкту дозволить закрити прогалину, яка створювала корупційні ризики й зловживання у галузі. А це ще один крок вперед у сфері земельних відносин!